22 sonuçtan 1-20 arası gösteriliyor

Server Lisansları

Server Lisansları almadan önce bilmeniz gerekenleri detaylıca sizler için açıkladık:

Server kelimesi, bilgisayar kullanımında çok dikkat çeken bir kelimedir. Bu kelimenin tam anlamı bilinmese de, hayatın belirli alanların sıklıkla kullanılır. Peki, server nedir? Türkçe karşılığı “sunucu” olan bu kelime, pek çok faydayı da içerisinde barındırır. Peki, sağladığı fayda ve gerçekleştirdiği işlem nedir?

Elde bulundurulan bilgisayar ağlarında, sistemi kullananların erişmesine imkân veren, paylaşım unsurlarına açık konumda olan; FTP, web sitesi ve e-posta gibi belirli servislerin çalışmasına olanak sağlayan bilgisayar birimlerin genel çerçevede tabir edilen ismidir.

Bu anlamda düşünülecek olursa, server lisansları da oldukça dikkat çeker. Çünkü serverların kullanımını büyük ölçüde çeşitlendirir.

Yukarıda, serverın ne anlama geldiğinden ve amacının ne olduğundan sizlere bahsettik. Bu faydayı sağlayana serverlar nelerdir? İşte şimdi server türlerine genel anlamda bakarak, önemini kavramaya çalışacağız.

Server Türleri

Sunucu olarak faaliyet gösteren ve farklı servisleri çalıştıran bu birimler, çeşitli şekillerde karşımıza çıkar. Her alanda kullanılan bu serverlar ise, bilgisayar kullanımında oldukça büyük avantaj sağlar. Peki, bahsedilecek olan server türleri nelerdir?

DNS Server

Alan adlarının yönlendirilmelerini sağlayan, bu sistemdeki tüm kayıtları içerisinde barındıran sistem, DNS Sunucusu, yani DNS Server olarak bilinmektedir. Mevcut olan domainin IP adresinin öğrenilmesi istenirse, DNS Server kullanılabilir.

File Server

Bir sunucu bilgisayara, File Server adı verilmektedir. Belirli bir ağ üzerindeki tüm kullanıcıların dosyaları, File Server, yani Dosya Sunucusu içerisinde yer almaktadır.

Proxy Server

Ara sunucu olarak bilinen ve Türkçe karşılığı vekil sunucu olan bu server, erişim hızının artırılması için kullanılmaktadır.

SMTP Server

Mail Transfer Protokolü olan SMTP, gelen ve giden tüm maillerin iletişimini sağlayan bir sunucu olarak bilinmektedir.

Web Server

Web sitelerinin sayfaları ve bu sayfaların talepte bulunan kullanıcılara iletilmesini sağlayan bir serverdır.

Database Server

MySQL, SQL ve Oracle gibi pek çok Database sunucusu vardır. Veri tabanı sunusu olan bu server, veri tabanı hizmetlerinin sağlanmasına yardımcı olur.

Yukarıda da görüldüğü üzere, pek çok farklı sunucu bulunmaktadır. Bu sunucuların aktif bir şekilde kullanılması ile elde edilen faydalar da artacaktır. Ancak elde edilen faydanın artması ve sunucuların lisanslanması da gerekir.

İşte bunun için server lisansları dikkat çeker. Peki, Enucuzlisans.com olarak sağladığımız server lisansları nelerdir?

Server Türlerinin Lisansları

Enucuzlisans.com olarak, dijital lisans alanında dikkat çekici bir marka olduğumuz için, her daim yanınızda yer alıyor ve her türlü faydayı elde etmenize yardımcı oluyoruz.

Peki, Server Lisansları isimli kategorimizde, hangi server lisanslarına yer verilmiştir?

  • Microsoft SQL Server 2016 – 2017 Standart ve Enterprise Lisans
  • VMware vSphere 6 – 6.5 – 6.7 Lisans
  • VMware Workstation 15 Pro – Player Lisans
  • Windows Server 2012 – 2016 – R2 Datacenter, Essential ve Standart Lisans

Yukarıda yer alan server lisansları ile sizlere güvenli ve ucuz lisans avantajını sunuyoruz. Bu lisanslar ve daha fazlasını, Server Lisansları isimli kategorimizden aktif bir şekilde öğrenebilirsiniz.

VPS Server Nedir?

Virtual Private Server olarak bilinen VPS, Türkçe karşılığı olarak özel sanal sunucusu anlamına gelmektedir. Yani bu sunucu içerisinde tamamen size ait talepler ve özellikler yer alır.

Oluşturulması aşamasında ise, elde var olan fiziksel bir serverın sanallaştırılması ve daha sonra sanal server bölümlerine ayrılması dikkat çekmektedir.

VPS Server ve Uygun Olduğu Siteler

Bir web sitesinin ek güvenlik önlemlerine gerek duyduğu anlar olur. İşte bunun için de özel sunucular kullanılır. Yani VPS olarak bilinen serverlar. Peki, hangi tür web siteleri bu sunuculara gereksinim duyar?

Genel anlamda bakıldığın tüm web siteleri bu sunucuyu kullanabilir. Ancak önemli olan, güvenliktir. İşte bunun için de, e-ticaret sitelerinin güvenliğinin üst düzeyde olması gerektiği için, VPS serverlar sıklıkla kullanılır.

Pek çok web sitesi bir VPS server bünyesinde barındırılabilir ve bu sıklıkla kullanılır. Böylece farklı türdeki sunucu yazılımlarını da sıklıkla çalıştırdığı dikkatlerden kaçmamaktadır.

Aldığı trafik ve sağladığı hizmetler ile ön planda olan web siteleri ise, ek olarak farklı bir sunucu kullanması gerekir. Bu sunucu ise VDS olarak dikkat çeker. Virtual Dedicated Server olarak bilinen VDS, sunucularda tasarrufun elde edilmesi için var olmaktadır.

Enucuzlisans.com olarak, sağladığımız hizmetler ve verdiğimiz lisanslar ile sizlerin yanında yer alıyoruz. Server Lisansları isimli kategorimizden, tüm bu serverlar ile ilgili lisanslara ulaşmanız mümkündür.

Ayrıca office lisans ve windows lisans ürün gruplarımızı da inceleyerek bilgi alabilirsiniz